utorak, 27. prosinca 2011.

Izgubili smo garaže, trg, a građanima ne možemo obezbijediti obećane kombije

Općina Stari Grad je, neprihvatanjem rješenja o dodjeli gradskog-građevinskog zemljišta u Šahinagića ulici, višestruki gubitnik, istakao je Ibrahim Hadžibajrić, načelnik ove lokalne zajednice.
„Osim novca, izgubili smo garaže, trg, a građanima ne možemo obezbijediti obećane kombije za gradski prevoz. Izgubili smo investiciju vrijednu od oko 6,5 miliona KM“, kazao je Hadžibajrić.

• Šta je Općia izgubila neprihvata-njem Rješenja o dodjeli zemljišta u Šahinagića ulici?
Da je prošla ova odluka u budžet Općine Stari Grad direktno bi bilo uplaćeno 2.117.123 KM, a sama gra-dnja garaže minimum bi koštala oko četiri miliona KM. Riječ je o inve-sticiji od oko 6,5 miliona KM. Ovdje više nisu u pitanju samo kombiji. U pitanju su tri stvari koje je Općina izgubila: podzemne garaže, za koje se svi zaklinjemo da su jedino rješenje za saobraćaj u mirovanju, multimedijalni trg koji bi bio popločan i ukrašen zelenilom i na njemu bi se nalazila trajna bina za Baščaršijske noći i park za djecu. Ovaj trg, koji bi sigurno bio najveći u Sarajevu, ostao bi u vlasništvu Općine Stari Grad. Od novca kojeg bi Općina dobila na ime dodjele zemljišta bio sam spreman izaći pred Općinsko vijeće i predložiti kupovinu kombija, jer sam to smatrao ispravnim. Nažalost, vijećnici SDP-a bili su suzdržani. Njima su se pridružili vjećnik Naše stranke i jedan samostalni vijećnik. Na sjednici Vijeća sam inzistirao da ovaj prijedlog ide na glasanje. Već godinu govorimo o projektu koji je od interesa za lokalnu zajednicu i šire. Obećao sam i ljudima da ćemo uzeti kombije. Bio sam spreman da snosim sve posljedice. Pričati o konce-sijama je najveća  glupost. U materijalu za vijećnike jasno smo pokazali da se pozivamo na Zakon o građevinskom zemljištu FBiH. Nisam čovjek koji je želio da dezavuiše vijećnike, koji su zakonodavno tijelo. U tom slučaju učinio bih krivičnu djelo. Ovo je bilo u interesu naroda kao i do sada svi realizovani projekti, koji su vidljivi na terenu.

Koncesije

• Šta će biti sa ovim zemljištem? Hoćete li opet istu odluku predlagati Općinskom vijeću?
Kompletna procedura dodjele zemljišta je završena i privedena kraju. Ne moramo je ponavljati. Ljudi koji su glasali za odluku ponovo bi imali isti stav. Vidjet ćemo šta će biti u narednom periodu.

• Javni poziv za dodjelu građevinskog zemljišta objavljen je prije usvajanja Zakona o koncesijama. Vijećnici su inzistirali na ovom zakonu iako ne može biti proveden retroaktivno.
Zakon ne može biti primijenjen re-troaktivno. Zakon o koncesijama bila je  jedina dlaka za koju su se pojedini vijećnici mogli hvatati. Jednostavno ako je na klubu donesena odluka da vijećnici moraju glasati na određeni način, to mora biti i ispoštovano. Zakon o koncesijama i građevinskom zemljištu nemaju nikakve veze. To su dva različita pojma.

• Kako komentarišete pozivanje vijećnika na komunikaciju Općine Stari Grad i Vlade KS?
Vijećnici ne čitaju materijal, ne slušaju. Odgovor prema mini-
stru saobraćaja KS nisam pročitao na prošloj, kako su to oni rekli, nego na pretprošloj sjednici Općinskog vijeća. Ponovo sam im pročitao isto pismo kao i prije dvije sjednice. Pošto su već kre-
nuli u predizbornu kampanju imaju sada prilike i mogućnosti da se pravdaju pred ljudima.

• Zašto ste s dnevnog reda povukli tri tačke koje se odnose na Kvadrant XII?
Imao sam informacije da su određeni vijećnici zauzeli politički stav u vezi sa ovim odlukama. Odnosno da neće podržati ni ovu, a ni tačku za podzemne garaže. Nisam želio da dođemo u situaciju da se trošimo na ovoj tački. Ako neko razmišlja menadžerski onda je bolje odjednom uzeti novac za 600 metara kvadratnih. To je negdje oko četiri do 4,5 miliona KM i to pod uslo-vom da hipermarket u Kvadrantu XII prodamo. Danas je teško naći nekoga ko će izdvojiti toliki novac. Nikad nam nije kasno prostor dati pod najam također putem javnog konkursa. To je uvijek solucija koja vam preostaje i od koje čovjek, htio-ne htio, ne može pobjeći. Da su ove dvije tačke prošle, budžet Općine Stari Grad bio bi veći minimum za šest miliona KM.

• Na prošloj sjednici Općinskog vijeća najavili ste da će budžet Općine Stari Grad u narednoj godini, ako Vijeće donese ispravne odluke, biti najveći u historiji Općine. Jeste li mislili na ovo?
Upravo. Sa ovih šest miliona i nacrtom kojeg smo planirali za iduću godinu budžet Općine Stari Grad za 2012. godinu bio bi oko 23 miliona KM. Ovome svakako trebamo dodati i prenesena sredstva iz prethodne godine, što znači da bi budžet bio oko 25, odnosno 26 miliona KM.

Hipermarket pod zakup

• Kakva je sudbina hipermarketa?
Hipermarket sada ide na konkurs. Ne želim se s tim previše opterećavati. Ko da više po kvadratnom metru, taj će ga i koristiti. Umjesto četiri mili-ona KM, koje je Općina mogla odmah inkasirati, mjesečno će imati određenu sumu novca koja će biti utvrđena nakon provođenja javnog konkursa o davanju prostora pod zakup. 

• Završena je gradnja Kvadranta XII, što nije jedini uspješno realizovani projekat. Koliko je novca tokom 2011. godine uloženo u realizaciju projekata i možete li izdvojiti najznačajnije?
Ukupna ulaganja tokom 2011. godine bila su viša od 14,1 miliona KM. Iz budžeta Općine potrošeno je gotovo deset miliona KM, a preostali iznos odnosio se na donacije. Za izgradnju objekata svih namjena iz budžeta je obezbijeđeno više od 5,6 miliona KM, sanaciju ulica i trgova više od 2,2 mi-liona KM, potpornih zidova i rukohvata oko 350.000 KM, a rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže blizu 200.000 KM. Od najznačajnijih projekata svakako bih izdvojio Kvadrant XII čija je gradnja koštala 3,812.000 KM, Osnovnu školu „Sedrenik“ na što je potrošeno oko 3,6 miliona KM, zgradu za interno raseljene osobe u Brusuljama koja je koštala oko 900.000 KM. Gradnja zgrade koštala je oko 600.000 KM, ali je Općina obezbijedila zemljište, dokumentaciju, te sve subjekte oslobodila od plaćanja rente, pa je njena ukupna vrijednost oko 900.000 KM. Ne smijemo zaboraviti rekonstrukciju Sarača, Mjedeničkog potoka, Ulice Iza gaja, gradnju mosta i puta na Obhodži.    

• Općina Stari Grad posebnu pažnju posvetila je spomenicima kulture. Šta je urađeno u ovoj oblasti?
Činjenica je da se više od 85 odsto kulturno-historijskih objekata nalazi na teritoriji naše općine, ali je i činjenica da nismo nadležni za njihovu zaštitu. Unatoč tome i ove godine značajan novac uložili smo u njihovu zaštitu. Sa 40.000 KM smo finansirali obno-vu Višegradske kapi-kule, s 91.000 KM sanaciju Vratničkog bedema, sa 100.000 KM zaštitu Arheološkog pa-rka „At mejdan“. Po 15.000 KM donirali smo sarajevskoj Katedrali i Staroj pravoslavnoj crkvi. Uređenje Sebilja koštalo je 5.000 KM.

Općina Stari Grad nastavila je s praksom uspostavljanja saradnje sa općinama iz susjednih i zemalja u regionu. S kojim općinama je ove godine potpisan sporazum?
U maju ove godine potpisali smo Sporazum o saradnji sa skopljanskom Opštinom Karpoš (Makedonija), a u oktobru s Općinom Kepez (Turska). S pre-dstavnicima Grada Kragujevca iz susjedne Srbije u oktobru smo potpisali Pismo namjere, što je preduslov za potpisivanje Sporazuma o saradnji i sa ovom loka-
lnom zajednicom. U posljednje tri i po godine uspostavili smo saradnju s više općina i gradova iz Turske, Srbije, Slovenije, Makedonije, Albanije, Kosova, Crne Gore, Italije. Ova saradnja nije ostala samo na papiru. Do sada smo s pobratimskim općinama realizovali niz projekata, što potvrđuje i stanje na terenu.

Obrazovanje

• Prije tri mjeseca na mjesto pomoćnika Službe za obrazovanje postavljena je Amina Deljković. Koji su pomaci u ovoj Službi evidentirani s dolaskom nove pomoćnice?
Unapređenja djelovanja dostignuta u ovom periodu odnose se na metodolo-giju rada, sadržaj djelovanja, saradnju sa ostalim službama i odsjecima, kao i upravljanje ljudskim potencijalima. Metodološki je preciziran način saradnje s predškolskim ustanovama, osnovnim školama, nevladinim organizacijama i insti-tucijama i pojedincima s kojima Služba realizuje programe rada. Odnos ostalih službi i pojedinaca u Općini prema ovoj Službi je uznapredovao, što stimuliše uposlenike da postižu bolje rezultate u radu. Uvođenje timskog rada doprinijelo je kvalitetu i efikasnosti, što se najbolje potvrdilo kod izrade Pravilnika o stipendiranju učenika i studenata, ali i Strategije osnovnog odgoja i obrazovanja i opsežne i ozbiljne pripreme za izradu projekata kojim ćemo aplicirati za EU  i IPA fondove. Služba ima kapaciteta i mogućnosti da sa službama, sektorima, školama, institucijama, nevladinim organizacijama i pojedincima realizira niz ambicioznih poduhvata koji su u funkciji poboljšanja urbanog življenja u Starom Gradu.

Nema komentara:

Objavi komentar